Prof. Dr. Mahmut TEKİN

AKADEMİK BİLGİLER

 

PROFESYONEL SAHA: Üretim Yönetimi ve Pazarlama

Eğitimini Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora İşletme alanında yaptı. Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Selçuk Fakültesinde 1987 yılında Yardımcı Doçent oldu. Sonra 1989 yılında doçent ve 1995 yılında Profesör unvanını aldı. O tarihten beri profesör olarak Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi çalışmaktadır. Halen İşletme Selçuk Üniversitesi Bölgesel Gelişme Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışıyor.

 

 

İŞ TECRÜBESİ VE ARAŞTIRMA PROJELERİ

Türkiye’de 36 seneden beri üniversitede ve özel sektörde araştırmacı ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Almanya’ da yalın üretim ve Amerika Birleşik Devletlerin’de girişimcilik, yenilikçilik ve üniversite girişimciliği ve kurumsallaşma konusunda araştırmalar yaptı. Yurtdışında üretim ve pazarlama konularında bilimsel çalışmalar yaptı. Üniversitede Dekanlık, Bölüm Başkanlığı, Üniversite Yönetim Kurulu ve Senato Üyeliği yaptı. Şirketler danışmanlık ve proje yöneticiliği görevlerinde bulundu. Bazı araştırmaları;

  • Konya Sanayi Bölgesi Verimlilik Araştırması
  • Tümosan A.Ş. İş Organizasyonu ve Verimlilik Araştırması
  • Konya Sanayi Bölgesi Kapasite Kullanım Araştırması.
  • Ekoturizm Girişimcilerinin İnovasyona Yatkınlığının Ölçülmesi: Muğla Yöresinde Yer Alan Ekolojik Oteller Kapsamında Bir Alan Araştırması.
  • Konya Tarım Makineleri Kümesinin Yenilikçilik Analizi.
  • E-Lojistik ve İlaç Dağıtımında E-Lojistik Uygulamaları.
  • Müşteri İlişkilerinde Kritik Başarı Faktörleri.
  • Kadın Girişimcilik ve Konya İlinde Kadın Girişimcilerin Sorunlarının Çözümüne Yönelik Araştırma

 

TARAFINDAN DÜZENLENEN BİLİMSEL FAALİYET

4. Ulusal Araştırma Sempozyumu 2004 Hilton Konya (Yönetim Kurulu Başkanı)

11. Ulusal İşletmecilik Kongresi 2012 Rixos Konya (Yönetim Kurulu Başkanı)

 

DİĞER ALANLARDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Farklı eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini Prof. Dr. Mahmut Tekin, çeşitli kamu ve özel sektör sanayi ve hizmet kuruluşları, proje yönetimi, eğitim ve organizasyonlar olmak bilimsel çalışmalar yapmıştır. Bu işletmelerden bazıları;

Sabancı Holding'in Marsa A.Ş., Konya Şeker Fabrikası, Kombassan Kağıt fabrikası, Adese Marketler Zinciri, Bifa Bisküvi, Kontur Seyahat, Bürotime Mobilya A.Ş. Kenzel Mobilya, Konya Orman Bölge Müdürlüğü, Anka Otomotiv ve yedek parça, Yekebaş Plastik ve Makine, Alpa Reklam, Alpa Alüminyum, Motus Otomotiv ve Makine ve diğerleri. Çeşitli üniversitelerde okutula çok sayıda ders kitabı ve çeşitli dergi ve sempozyumda sunulan 100 üzerinde makale ve sunulan bildiriler vardır.

 

ÇALIŞMA KONULARI

Üretim Yönetimi, Reorganizasyon, Fabrika Organizasyonu, Satış Teknikleri ve Pazarlama, Girişimcilik ve Yenilik.